ვ. ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტი სამეცნიერო თანამდებობების დასაკავებლად კონკურსს აცხადებს
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭო აცხადებს ღია კონკურსს  სამეცნიერო თანამდებობების დასაკავებლად:
1. სახეთა ამოცნობის გამოყენებითი სისტემების განყოფილება: მეცნიერი თანამშრომელი (1 საშტატო ერთეული);
2. სახეთა ამოცნობის გამოყენებითი სისტემების განყოფილება: მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი (0.5 საშტატო ერთეული);
3. თერმო და ფოტოქრომული სტრუქტურების ლაბორტორია: უფროსი მეცნიერი თანამშრომელი (0.5 საშტატო ერთეული);
4. ნანოკომპოზიტების ლაბორატორია: მეცნიერი თანამშრომელი (1 საშტატო ერთეული);
5. ოპტიკურად მართვადი ანიზოტროპული სისტემების განყოფილება: მეცნიერი თანამშრომელი (1 საშტატო ერთეული).
განცხადებების მიღება იწარმოებს 2026 წლის 19 ივნისიდან – 23 ივნისის ჩათვლით, 10:00-დან 17:00 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, ზურაბ ანჯაფარიძის პირველი შესახვევი №6 (ყოფილი სანდრო ეულის ქუჩა), ვლადიმერ ჭავჭანიძის სახელობის კიბერნეტიკის ინსტიტუტი, პირველი სართული, ოთახი №130, საკონტაქტო პირი, გიორგი მუმლაძე, ტელ.: 598 42 98 33.
ინსტიტუტის სამეცნიერი საბჭოს მიერ ვაკანტურ თანამდებობაზე ასარჩევ კონკურსანტ(ებ)თან გასაუბ­რე­ბა და კენჭისყრა ჩა­ტარ­დე­­ბა 2026 წლის 25 ივნისს. კენჭისყრის შედეგები სა­მეც­ნი­­ერო საბჭოს მიერ გა­მო­ცხად­დება კენჭისყრის დასრულებისთანავე 25 ივნისს და გამოიკვრება ინ­ს­ტიტუტში თვალსაჩინო ად­გილზე და გამოქვეყნდება ინსტიტუტის ვებგვერდზე.
კონკურსის ჩატარების წესის დარღვევასთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები სამეცნიერო საბჭოში/საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2026 წლის 30 ივნისის ჩათვლით.
ბ) მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი;
გ) უფროსი მეცნიერი თანამშრომლის თანამდებობის დაკავება შეუძლია პირს, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი.
ყველა ჩამოთვლილ სამეცნიერო თანამდებობაზე პირი აირჩევა 5 წლის ვადით.
• საკონკურსო კომისიის მიერ გათვალისწინებული იქნება: კონკურსანტის კვალიფიკაციის და კომპეტენციის შესაბამისობა საკონკურსო თანამდებობასთან, მათ შორის საკონკურსო თანამდებობის პროფილის შესაბამისი სამეცნიერო-კვლევითი, პრაქტიკული და სხვა აქტივობები, მიღწევები, კვალიფიკაციები, გამოცდილება და დამსახურება; ასევე (სამეცნიერო საბჭოს/საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით), კონკურსანტთან (კონკურსანტებთან) ჩატარებული ინტერვიუს შედეგები.

V. Chavchanidze Institute of Cybernetics announces a competition for scientific positions
The Scientific Council of the Vladimer Chavchanidze Institute of Cybernetics of the Georgian Technical University announces an open competition for scientific positions:
- Department of Applied Facial Recognition Systems: Researcher (1 staff unit);
- Department of Applied Facial Recognition Systems: Chief Researcher (0.5 staff unit);
- Laboratory of Thermo and Photochromic Structures: Senior Researcher (0.5 staff unit);
- Laboratory of Nanocomposites: Researcher (1 staff unit);
- Department of Optically Controlled Anisotropic Systems: Researcher (1 staff unit).
Applications will be accepted from June 19th to June 23rd, 2026, inclusive, from 10:00 a.m. to 05:00 p.m., at the address: Tbilisi, Zurab Anjaparidze First Lane No. 6 (formerly Sandro Euli Street), Vladimer Chavchanidze Institute of Cybernetics, first floor, room No. 130, contact person, Giorgi Mumladze, tel.: 598 42 98 33.
Interviews with the candidate(s) selected for the vacant position by the Scientific Council of the Institute, and voting will be held on June 25th, 2026. The results will be announced by the Scientific Council immediately after the voting ends on June 25th and will be posted in a prominent place at the Institute and published on the Institute’s website.
Applications/complaints regarding violations of the competition rules will be accepted by the Scientific Council/Competition Commission until June 30th, 2026.
Additional information to participate in the competition (contestant’s form and application, time, and place of the competition) will be published on the institute’s website.
a) The position of Chief Researcher may be held by a person who has a Doctorate or equivalent academic degree, and at least 6 years of experience in scientific research activities;
b) The position of Researcher may be held by a person who has a Master’s or equivalent academic degree;
c) The position of Senior Researcher may be held by a person who has a Doctorate or equivalent academic degree.
A person will be elected to all listed scientific positions for a term of 5 years.
a) a duly completed and signed application and questionnaire (the forms will be published on the Institute’s website, as well as documentation confirming the information presented in them: diploma, certificate, reference, etc. (original and copy);
Note: A person who has already submitted the aforementioned documents to the University’s Human Resources Management and Records Service is exempt from submitting references.
- The competition will be held according to the Law of Georgia “On Higher Education”, the University Charter, and the “Rules for Hiring Scientific Personnel of the Vladimir Chavchanidze Institute of Cybernetics”, which the contestant will familiarize themselves with in the competition commission, on the university and institute’s websites.
- The competition commission will consider: the correspondence of the contestant’s qualifications and competence to the competitive position, including scientific research, practical and other activities, achievements, qualifications, experience and merits relevant to the profile of the competitive position; as well as (by decision of the Scientific Council/Competition Commission), the results of the interview conducted with the contestant(s).