საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი (შემდგომში უნივერსიტეტი) აცხადებს ღია კონკურსს 2026-2027 სასწავლო წლიდან 4 წლის ვადით დიზაინის საერთაშორისო სკოლის ინგლისურენოვან პროგრამებზე პროფესორის და ასოცირებული პროფესორის აკადემიური თანამდებობების დასაკავებლად.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველთათვის შესაბამისი ინფორმაცია (მათ შორის საკონკურსო ადგილების რაოდენობა სწავლების ყველა საფეხურის საგანმანათლებლო პროგრამების საგანთა ჯგუფების მიხედვით და სხვ.) გამოქვეყნდება უნივერსიტეტის ვებგვერდზე.
საკონკურსო (საკვალიფიკაციო) მოთხოვნები:
ა) პროფესორად შეიძლება არჩეულ იქნას დოქტორის აკადემიური ხარისხის მქონე პირი, რომელსაც აქვს სამეცნიერო-პედაგოგიური მუშაობის არანაკლებ 6 წლის გამოცდილება, ან პროფესიული გამოცდილების მქონე პირი, რომლის კვალიფიკაცია უნდა დასტურდებოდეს: პროფესიული გამოცდილებით, სპეციალური მომზადებით ან პუბლიკაციებით ან შემოქმედებით პრაქტიკაში განხორციელებული არანაკლებ 6 პროექტის ავტორობით და/ან კონკურსში (მათ შორის საერთაშორისო) მონაწილე პროექტ(ებ)ის ავტორობით, ან მხატვრული შემოქმედების პერსონალური გამოფენ(ებ)ით;
ბ) ასოცირებულ პროფესორად შეიძლება არჩეულ: იქნას დოქტორის აკადემიური ხარისხის მქონე პირი, რომელსაც აქვს სამეცნიერო-პედაგოგიური მუშაობის არანაკლებ 3 წლის გამოცდილება, ან პროფესიული გამოცდილების მქონე პირი, რომლის კვალიფიკაცია უნდა დასტურდებოდეს: პროფესიული გამოცდილებით, სპეციალური მომზადებით ან პუბლიკაციებით ან შემოქმედებით პრაქტიკაში განხორციელებული არანაკლებ 6 პროექტის ავტორობით და/ან კონკურსში (მათ შორის საერთაშორისო) მონაწილე პროექტ(ებ)ის ავტორობით, ან მხატვრული შემოქმედების პერსონალური გამოფენ(ებ)ით.
კონკურსანტს მოეთხოვება ინგლისური ენის თავისუფალი ცოდნა, ინგლისური ენის სასუბრო სიტყვათა და სპეციალური ტერმინოლოგიის სათანადო მარაგი, კომუნიკაციის გამოკვეთილი უნარი. კონკურსანტი ახდენს საჩვენებელი ლექციის ინგლისურ ენაზე ჩატარებას.
საკონკურსო დოკუმენტაცია:
კონკურსში მონაწილეობის მსურველი ვალდებულია საბუთების წარმოდგენის ეტაპზე კომისიას წარმოუდგინოს შემდეგი დოკუმენტაცია:
ა) განაცხადი1 კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად შესაბამისი საგანთა ჯგუფის და აკადემიური თანამდებობის მითითებით და ანკეტა;
ბ) ავტობიოგრაფია (CV) ქართულ და ინგლისურ ენაზე;
გ) პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა (დედანი და ქსეროასლი);
დ) კვალიფიკაციის დამადასტურებელი საგანმანათლებლო დოკუმენტის/დოკუმენტების, დამადასტურებელი დოკუმენტაციის ასლები/ცნობები;
ე) სამეცნიერო პედაგოგიური გამოცდილების (სტაჟის) დამადასტურებელი საბუთები დამოწმებული შესაბამისი ორგანიზაციის/ დაწესებულების ბეჭდით;
ვ) სამეცნიერო და სასწავლო მეთოდური ნაშრომების ნუსხა, დამოწმებული შესაბამისი დაწესებულების/ორგანიზაციის კომპეტენტური პირის ხელმოწერითა და ბეჭდით (დამოწმება ასევე შესაძლებელია უნივერსიტეტის შესაბამისი აკადემიური დეპარტამენტის ხელმძღვანელის ხელმოწერითა და აკადემიური დეპარტამენტის/ფაკულტეტის ბეჭდით), და/ან შემოქმედებით პრაქტიკაში განხორციელებული არანაკლებ 6 პროექტის ავტორობის და/ან შემოქმედებით კონკურსში (მათ შორის საერთაშორისო) მონაწილე პროექტ(ებ)ის ავტორობის და/ან მხატვრული შემოქმედების პერსონალური გამოფენ(ებ)ის დამადასტურებელი დოკუმენტები;
ზ) სხვა დამატებითი ინფორმაცია/დოკუმენტაცია (არსებობის შემთხვევაში);
თ) 2 ფოტოსურათი, 3X4;
ი) „სქესობრივი თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის ჩადენისთვის ნასამართლობის შესახებ“ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაცემული ცნობა. აღნიშნული ცნობების წარმოდგენის ვალდებულება არ აქვს პირს, ვისაც უკვე წარმოდგენილი აქვს აღნიშნული ცნობები უნივერსიტეტის ადამიანური რესურსების მართვის და საქმისწარმოების სამსახურში.
განცხადებების მიღების და კონკურსის ჩატარების ვადები:
- კონკურსში მონაწილეთა განცხადებების მიღება იწარმოებს 24 აგვისტოდან 31 აგვისტოს (უქმე დღეების გარდა) ჩათვლით, 10.00-დან 17.00 საათამდე, საკონკურსო კომისიის სამდივნოში – თბილისი, კოსტავას, 75, მე-8 სასწავლო კორპუსი, დიზაინის საერთაშორისო სკოლა, მე-2 სართული, ოთახი №3, პასუხისმგებელი პირი – მარინა მიტიჩაშვილი, ტელ: 599 105 607.
- კონკურსი ჩატარდება 2026 წლის 07 სექტემბრიდან 09 სექტემბრის ჩათვლით.
- კონკურსის პირველადი შედეგები გამოქვეყნდება არაუგვიანეს 2026 წლის 10 სექტემბრისა საკონკურსო კომისიის მიერ უნივერსიტეტის შესაბამის სასწავლო კორპუსში ყველასათვის თვალსაჩინო ადგილზე და უნივერსიტეტის ვებგვერდზე: www.gtu.ge;
- კონკურსთან დაკავშირებით განცხადებები/საჩივრები საკონკურსო კომისიაში მიიღება 2026 წლის 11 სექტემბრიდან 14 სექტემბრის ჩათვლით.
- კონკურსის საბოლოო შედეგები გამოქვეყნდება უნივერსიტეტის ვებგვერდზე აკადემიური საბჭოს მიერ კონკურსის შედეგების დამტკიცებიდან არა უგვიანეს მეორე დღისა.
- კონკურსში გამარჯვებულ პირებთან აფილირებისა და შრომითი ხელშეკრულებების გაფორმება მოხდება კონკურსის საბოლოო შედეგების გამოქვეყნებიდან 10 დღის ვადაში.
განაცხადი ივსება მხოლოდ ერთი მიმართულებით და ერთ კონკრეტულ პოზიციაზე. განცხადების და ანკეტის ფორმები გამოქვეყნდება უნივერსიტეტის ვებგვერდზე.
იმ შემთხვევაში თუ პირი სწავლობს უცხოეთში ან უმაღლესი განათლება აქვს მიღებული უცხოეთში ვალდებულია წარმოადგინოს უცხოეთში მიღებული განათლების აღიარების დამადასტურებელი დოკუმენტი.
პირი, რომელიც მუშაობს სხვა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში და გაიმარჯვებს კონკურსში, შრომითი ხელშეკრულების გაფორმებამდე უნდა გააფორმოს აფილირების ხელშეკრულება.
მონაწილეთა შეზღუდვა:
- კონკურსში არ დაიშვება პირი, რომელსაც უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში აკადემიური თანამდებობის დაკავება შეზღუდული აქვს მოქმედი კანონმდებლობით.
- იმ შემთხვევაში თუ პირი სხვა დაწესებულებაში დასაქმებულია სრულ განაკვეთზე, უფლება აქვს მონაწილეობა მიიღოს მხოლოდ უნივერსიტეტის მიერ არასრულ განაკვეთზე გამოცხადებულ ვაკანსიაზე.
კონკურსის ჩატარების წესი:
- კონკურსი ჩატარდება „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის, უნივერსიტეტის წესდებისა და „აკადემიური პერსონალის სამსახურში მიღების წესის შესახებ” დებულების შესაბამისად, რომლებსაც კონკურსანტი გაეცნობა საკონკურსო კომისიებში და უნივერსიტეტის ვებგვერდზე.
- საკონკურსო კომისიის მიერ გათვალისწინებული იქნება: წარმოდგენილი დოკუმენტაციის გათვალისწინებით, კონკურსანტის კვალიფიკაციისა და კომპეტენციის შესაბამისობა საკონკურსო თანამდებობასთან, მათ შორის საკონკურსო თანამდებობის პროფილის შესაბამისი სამეცნიერო-კვლევითი, პრაქტიკული, სასწავლო-მეთოდური და პედაგოგიური საქმიანობა; სხვა აქტივობები, მიღწევები, კვალიფიკაციები, გამოცდილება და დამსახურება; ასევე, კონკურსანტის მიერ ჩატარებული ლექციის ან/და საკონკურსო კომისიის მიერ კონკურსანტთან (კონკურსანტებთან) ჩატარებული ინტერვიუს შედეგები.
ინფორმაცია აკადემიური პერსონალის დატვირთვის და შრომის ანაზღაურების შესახებ:
აკადემიური პერსონალის ვალდებულება შედგება სამი კომპონენტისგან:
- სასწავლო-პედაგოგიური;
- საკონსულტაციო ვალდებულება და საგანმანათლებლო პროგრამით გათვალისწინებული პრაქტიკის უზრუნველყოფა/მონაწილეობა;
- სამეცნიერო კვლევითი საქმიანობა.
პროფესორის ვალდებულებები:
- სასწავლო-პედაგოგიური (ლექცია, პრაქტიკული, სემინარი, ლაბორატორია, საკურსო სამუშაო, საკურსო პროექტი) წელიწადში 480 საათი;
- სამეცნიერო კვლევითი საქმიანობა:
- ყოველ ორ წელიწადში, არანაკლებ ორი სტატიის გამოქვეყნება ადგილობრივ რეფერირებად სამეცნიერო ჟურნალში/კრებულში (აქედან არანაკლებ ერთი -სტუდენტ(ებ)ის თანამონაწილეობით);
- ყოველ ორ წელიწადში, საერთაშორისო, მაღალ რეიტინგულ რეფერირებად ჟურნალში/კრებულში სამეცნიერო სტატიის გამოქვეყნება;
- ყოველ ორ წელიწადში, საერთაშორისო სამეცნიერო ფორუმში (კონფერენცია, სიმპოზიუმი, ვორკშოპი, სამეცნიერო სემინარი, კონგრესი) მონაწილეობა მომხსენებლის სტატუსით;
- ოთხი წლის განმავლობაში, გამოაქვეყნოს ერთი სახელმძღვანელო, სამეცნიერო წიგნი, მონოგრაფია ან კრებული;
- ოთხი წლის განმავლობაში, მონაწილეობა საერთაშორისო სამეცნიერო-კვლევით პროექტში.
პროფესორის ვალდებულებაში შედის, აგრეთვე:
- მაგისტრანტის ან/და დოქტორანტის ხელმძღვანელობა (როგორც წესი, ერთდროულად არაუმეტეს 3 მაგისტრანტი და 3 დოქტორანტი);
- შესაბამისი საგანმანათლებლო პროგრამის დახვეწა და განვითარებაზე ზრუნვა;
- შესაბამისი სასწავლო კურს(ებ)ის საგანმანათლებლო პროგრამ(ებ)ის მუდმივი განვითარება;
- შესაბამისი სასწავლო კურს(ებ)ის პროგრამ(ებ)ის განხორციელებისათვის საჭირო სასწავლო ლიტერატურის მომზადება/ უზრუნველყოფა.
ასოცირებული პროფესორი ვალდებულებები:
- სასწავლო-პედაგოგიური (ლექცია, პრაქტიკული, სემინარი, ლაბორატორია, საკურსო სამუშაო, საკურსო პროექტი) წელიწადში 500 საათი;
- ყოველ ორ წელიწადში, არანაკლებ ორი სტატიის გამოქვეყნება ადგილობრივ რეფერირებად სამეცნიერო ჟურნალში/კრებულში (აქედან არანაკლებ ერთი – სტუდენტ(ებ)ის თანამონაწილეობით);
- მაგისტრანტის ან/და დოქტორანტის ხელმძღვანელობა (როგორც წესი, ერთდროულად არაუმეტეს 2 მაგისტრანტი და 2 დოქტორანტი);
- შესაბამისი სასწავლო კურს(ებ)ის საგანმანათლებლო პროგრამ(ებ)ის განხორციელებისათვის საჭირო სასწავლო ლიტერატურის მომზადება/ უზრუნველყოფა.

The Georgian Technical University (hereinafter the University) announces an open competition for the academic positions of Professor and Associate Professor in the English-language programs of the International Design School for a four-year term, beginning with the 2026–2027 academic year.
Relevant information for applicants, including the number of vacant positions by subject group across all levels of study and etc., will be published on the university website.
Competition (Qualification) Requirements:
- A candidate may be elected to the position of Professor if they hold a doctoral degree and have at least six years of scientific and pedagogical experience; or possess significant professional experience, confirmed by: professional practice; specialized training or publications; authorship of at least six projects implemented in creative practice; and/or authorship of project(s) presented in creative competitions (including international competitions); and/or personal artistic exhibition(s).
- A candidate may be elected to the position of Associate Professor if they: hold a doctoral degree and have at least three years of scientific and pedagogical experience; or possess professional experience confirmed by: professional practice; specialized training or publications; authorship of at least six projects implemented in creative practice; and/or authorship of project(s) presented in creative competitions (including international competitions); and/or personal artistic exhibition(s).
Note:
Applicants must demonstrate a good knowledge of the English language; an adequate knowledge of English colloquial words and special terminology, and outstanding communication skills. The contestant will be required to deliver a demonstration lecture in English.
Competition Documentation:
Applicants must submit the following documents to the Competition Commission:
a) A completed application form indicating the relevant subject group and academic position, together with the candidate questionnaire;
b) A Curriculum Vitae (CV) in both Georgian and English;
c) An identity card (original and photocopy);
d) Copies of educational qualifications and supporting documentation;
e) Documents confirming scientific and pedagogical experience, certified by the relevant organization or institution;
f) A list of scientific publications and educational-methodological works, certified by the signature and seal of a competent person of the relevant institution or organization (certification may also be provided by the head of the relevant academic department together with the department/faculty seal), and/or documentation confirming: authorship of at least six projects implemented in creative practice; authorship of projects presented in creative competitions (including international competitions); and/or personal artistic exhibition(s);
g) Any additional supporting information or documentation (if applicable);
h) Two 3×4 cm photographs;
i) A certificate of conviction confirming the absence of convictions for crimes against sexual freedom and inviolability, and a certificate of deprivation of rights, issued by the Service Agency of the Ministry of Internal Affairs. The applicants who have already submitted the above certificate to the University’s Human Resources Management and Records Service are not required to submit it again.
Deadlines for accepting applications and conducting the competition:
- Applications for the competition will be accepted from August 24 to August 31 inclusive, (excluding weekends), from 10:00 a.m. to 05:00 p.m., at the Secretariat of the Competition Commission – Tbilisi, Kostava, 75, 8th Academic Building, International Design School, 2nd floor, room No. 3, responsible person – Marina Mitichashvili, tel: 599 105 607.
- The competition will be held from September 7 to September 9, 2026.
- Preliminary results will be published no later than September 10, 2026, in a publicly visible location within the relevant university building and on the GTU website: gtu.ge;
- Applications/complaints regarding the competition will be accepted by the Competition Commission from September 11 to September 14, 2026.
- Final results will be published on the university website no later than the second day following approval by the Academic Council.
- Employment and affiliation agreements will be signed with successful candidates within 10 days after publication of the final results.
The application may be submitted for only one field of study and one specific position. The application and questionnaire forms will be published on the university’s website.
If an applicant is currently studying abroad or has obtained higher education abroad, they are required to submit a document confirming the official recognition (equivalency) of their foreign educational qualification.
Applicants who have studied or obtained a higher education qualification abroad must submit a document confirming the official recognition of their foreign qualification.
Applicants employed at another higher education institution who are selected in the competition must sign an affiliation agreement before concluding an employment contract.
Restrictions for the Participant:
- Persons prohibited by applicable legislation from holding an academic position at a higher education institution are not eligible to participate in the competition.
- Applicants employed full-time at another institution may apply only for part-time vacancies announced by the university.
Competition rules:
- The competition will be conducted in accordance with the Law of Georgia on Higher Education; the Charter of the Georgian Technical University; and the Regulation on the Recruitment of Academic Personnel, with which applicants may familiarize themselves through the Competition Commission and the university website.
- The Competition Commission will consider: the submitted documentation; the candidate’s qualifications and competence in relation to the advertised position; scientific, research, practical, educational-methodological, and teaching activities relevant to the position; other achievements, qualifications, experience, and professional merit; and the results of the candidate’s demonstration lecture and/or interview.
- Competition results may be appealed in court in accordance with the applicable legislation.
Information about the workload and remuneration of academic staff:
Academic staff responsibilities consist of three components:
- Educational and teaching activities;
- Consulting duties and supervision/participation in practical training required by the educational program;
- Scientific research activities.
Professor’s responsibilities:
1. Educational and Teaching Duties: 480 hours per year of lectures, practical classes, seminars, laboratory work, course assignments, and course projects.
2. Consulting Duties and participation in practical training required by the educational program.
3. Scientific Research Responsibilities:
- Publish at least two articles in a local peer-reviewed scientific journal or edited volume every two years, with at least one article co-authored with student(s).
- Publish one scientific article in an international, high-ranking peer-reviewed journal or edited volume every two years.
- Participate as a presenter in an international scientific forum (conference, symposium, workshop, scientific seminar, or congress) every two years.
- Publish one textbook, scholarly book, monograph, or edited volume within a four-year period.
- Participate in an international research project within a four-year period.
The responsibilities of a professor also include:
- Supervising master’s and/or doctoral students (as a rule, no more than three master’s students and three doctoral students simultaneously).
- Contributing to the refinement and development of the relevant academic program.
- Continuously developing the curricula of the relevant course(s) within the academic program(s).
- Preparing and/or ensuring the availability of the teaching materials required for the delivery of the relevant course(s).
Associate Professor Responsibilities:
1. Teaching and pedagogical activities (lectures, practical classes, seminars, laboratory sessions, course assignments, and course projects): 500 hours per year.
2. Provision of academic consultations and ensuring and/or participating in practical training as предусмотрено by the academic program.
3. Research Activities:
- Publish at least two articles every two years in a local peer-reviewed scientific journal or edited volume (including at least one article with the participation of student(s)).
- Publish one scientific article every two years in an international, high-ranking peer-reviewed journal or edited volume.
- Participate as a presenter every two years in an international scientific forum (conference, symposium, workshop, scientific seminar, or congress).
- Participate in an international scientific research project within a four-year period.
The responsibilities of an associate professor also include:
- Supervising master’s and/or doctoral students (as a rule, no more than two master’s students and two doctoral students simultaneously).
- Preparing and/or ensuring the availability of the teaching literature required for the implementation of the relevant course(s) within the academic program(s).