სტუ-ის რექტორი – 26 მაისმა შექმნა საძირკველი, რომელზეც საქართველოს აწმყო და მომავალი შენდება! გილოცავთ დამოუკიდებლობის დღეს!
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი, საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების რექტორთა მუდმივმოქმედი კონფერენციის თავმჯდომარე, აკადემიკოსი დავით გურგენიძე კოლეგებს, პროფესორ-მასწავლებლებს, მეცნიერებს, მკვლევრებს, სტუდენტებსა და ჩვენი ქვეყნის ყველა მოქალაქეს საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების 108-ე წლისთავს ულოცავს.
1918 წლის 26 მაისი საქართველოს ისტორიის უმნიშვნელოვანესი თარიღია – დღე, როდესაც ქართველმა ერმა თავისუფლების, ეროვნული თვითმყოფადობისა და დამოუკიდებელი სახელმწიფოებრივი განვითარების მკაფიო განაცხადი გააკეთა და ღირსეულად დაიკავა თავისი კუთვნილი ადგილი მსოფლიო პოლიტიკურ რუკაზე.
აკადემიკოს დავით გურგენიძის განცხადებით, საქართველოს დემოკრატიულმა რესპუბლიკამ მტკიცე საფუძველი ჩაუყარა თანამედროვე ქართული სახელმწიფოს ეროვნულ და დემოკრატიულ ღირებულებებს.
„26 მაისი თითოეული ქართველისთვის ეროვნული სიამაყის, თავისუფლებისა და უდიდესი სახელმწიფოებრივი პასუხისმგებლობის დღეა. ეს არის ისტორიული თარიღი, რომელიც ჩვენი ერის ურყევი ნების, დამოუკიდებლობისკენ განუწყვეტელი სწრაფვის, სახელმწიფოებრივი აზროვნებისა და მომავლის მტკიცე რწმენის სიმბოლოდ იქცა.
დღეს, უპირველეს ყოვლისა, უდიდეს პატივს მივაგებთ წინაპრებს – 26 მაისმა შექმნა საძირკველი, რომელზეც საქართველოს აწმყო და მომავალი შენდება. ჩვენი ვალია მომავალ თაობებს გადავცეთ ეს უძვირფასესი მემკვიდრეობა და მათ მამულიშვილობისა და ქვეყნის სამსახურის ღირსეული მაგალითი ვუჩვენოთ.
თანამედროვე, გამოწვევებით სავსე მსოფლიოში დამოუკიდებლობის მოპოვებაზე არანაკლებ რთული მისი შენარჩუნება და განმტკიცებაა. ამ გზაზე მნიშვნელოვანია საქართველოს მთავრობის, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძისა და მმართველი პარტიის ძალისხმევა, რომელიც მიმართულია მშვიდობისა და სტაბილურობის დაცვისკენ. სწორედ სტაბილური და მშვიდობიანი გარემოა ის საძირკველი, რომელიც უზრუნველყოფს ჩვენი ქვეყნის სუვერენიტეტის განმტკიცებას, ეკონომიკურ წინსვლასა და მსოფლიო დემოკრატიულ თანამეგობრობაში ღირსეული ადგილის დამკვიდრებას. მშვიდობის გარეშე შეუძლებელია განვითარება, სამეცნიერო პროგრესი და ძლიერი, წარმატებული სახელმწიფოს შენება.
გილოცავთ დამოუკიდებლობის დღეს! ჩვენი ქვეყნის სიყვარული, წინაპრებისადმი პატივისცემა და მომავლის რწმენა გვაერთიანებდეს და გვაძლიერებდეს უკეთესი ხვალინდელი დღის შესაქმნელად.მშვიდობა, ერთიანობა და წინსვლა ჩვენს სამშობლოს!“.

GTU Rector – May 26 Created the Foundation on Which Georgia’s Present and Future Are Built – Happy Independence Day!
The Rector of the Georgian Technical University, Chairman of the Standing Conference of Rectors of Higher Educational Institutions of Georgia, and Academician, David Gurgenidze, congratulates colleagues, professors, teachers, scientists, researchers, students, and all citizens of Georgia on the 108th anniversary of the declaration of Georgia’s independence.
May 26, 1918, is one of the most important dates in Georgia’s history – the day when the Georgian nation made a clear declaration of freedom, national identity, and independent statehood, securing its rightful place on the world political map.
According to Academician David Gurgenidze, the Democratic Republic of Georgia laid a solid foundation for the national and democratic values of the modern Georgian state.
“May 26 is a day of national pride, freedom, and great state responsibility for every Georgian. It is a historic date that has become a symbol of our nation’s unwavering will, unceasing aspiration for independence, strong sense of statehood, and firm faith in the future.
Today, above all, we pay the highest respect to our ancestors — May 26 created the foundation upon which Georgia’s present and future are built. It is our duty to pass this priceless heritage on to future generations and to set a worthy example of patriotism and service to our country.
In today’s challenging world, maintaining and strengthening independence is no less difficult than achieving it. Along this path, the efforts of the Georgian government, Prime Minister Irakli Kobakhidze, and the ruling party to preserve peace and stability are of great importance. A stable and peaceful environment is the foundation for strengthening our country’s sovereignty, ensuring economic progress, and establishing a respectful place in the global democratic community. Without peace, development, and scientific progress, it is impossible to build a strong and successful state.
Congratulations on Independence Day! May love for our country, respect for our ancestors, and faith in the future unite and strengthen us as we work to create a better tomorrow. Peace, unity, and progress to our homeland!”
Please carefully read the information about vacancies and admission requirements for external mobility in the selected GTU program: https://students.emis.ge/VacancyInfo A...