საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი, აკადემიკოსი დავით გურგენიძე, საუნივერსიტეტო საზოგადოების სახელით, აგრარული მეცნიერებებისა და ქიმიური ტექნოლოგიების ფაკულტეტის მეორე კურსის სტუდენტს, საქართველოს პარაძიუდოს ეროვნული ნაკრების წევრს, ლევან გუგავას, ევროპის ჩემპიონატზე მიღწეულ ბრწყინვალე გამარჯვებას – ევროპის ორგზის ჩემპიონობას, ხოლო საქართველოს პარაძიუდოისტთა ნაკრებს კონტინენტის ჩემპიონის ტიტულის მეორედ დაუფლებას ულოცავს.
რექტორის შეფასებით, ლევან გუგავას წარმატება განსაკუთრებით საამაყოა საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისთვის. დავით გურგენიძის თქმით, მაღალი აკადემიური მოსწრებისა და სპორტული კარიერის წარმატებით შეთავსება ახალგაზრდებისთვის საუკეთესო მაგალითია და კიდევ ერთხელ წარმოაჩენს იმ ბრწყინვალე შედეგს, რაც მიზანდასახულობის, შრომისმოყვარეობისა და პოტენციალის მაქსიმალური გამოვლენით მიიღწევა.
„გულითადად ვულოცავ საქართველოს პარაძიუდისტთა ეროვნულ ნაკრებს ევროპის ჩემპიონატზე ბრწყინვალე ასპარეზობასა და მნიშვნელოვან წარმატებას, ხოლო საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სტუდენტს, ლევან გუგავას, პირადად ვულოცავ ევროპის ჩემპიონის ტიტულის მეორედ მოპოვებას.
ეს გამარჯვება ლევან გუგავას მაღალი პროფესიონალიზმის, ძლიერი ნებისყოფისა და დაუღალავი შრომის ნათელი დასტურია. განსაკუთრებით საამაყოა, რომ ასეთი წარმატებული სპორტსმენი ჩვენი უნივერსიტეტის სტუდენტი, რომელიც საერთაშორისო ასპარეზზე ღირსეულად წარმოადგენს საქართველოს.
სასიხარულოა, რომ ჰაიდელბერგში საქართველოს ნაკრებმა ჩემპიონატის პირველივე დღეს ოთხი მედალი მოიპოვა, მათ შორის – ორი ოქრო. ამ დიდ წარმატებაში ლომის წილი ჩვენს სტუდენტს მიუძღვის.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სახელით, ვულოცავ ლევან გუგავას ევროპის ორგზის ჩემპიონობას. ვუსურვებ მას ჯანმრთელობას, მრავალ ახალ გამარჯვებას და ამასთანავე, საინტერესო და წარმატებულ სტუდენტურ ცხოვრებას. დარწმუნებული ვარ, თავისი შრომისმოყვარეობითა და მიზანდასახულობით ის მომავალშიც არაერთხელ ასახელებს საქართველოსა და თავის ალმა-მატერს“.
საქართველოს პარაძიუდოისტთა ნაკრების წევრმა ლევან გუგავამ ჰაიდელბერგში გამართულ ევროპის ჩემპიონატზე ბრწყინვალედ იასპარეზა, უკრაინელ რუფატ მაჰომედოვს, რუმინელ დანიელ ვარგოვსკისა და ნეიტრალური დროშით მოასპარეზე საადო აბდურაჰმანოვს სძლია, ფინალურ შეხვედრაში კი გამოცდილი ბრიტანელი პარაძიუდოისტი ივენ მოლოი ერთ წუთში ეფექტური გდებით დაამარცხა. რაც შეეხება საქართველოს პარაძიუდოისტთა ნაკრებს, მან გუნდურ პირველობაში საფრანგეთს, ესპანეთსა და მოლდოვას ერთნაირი ანგარიშით – 4:1 მოუგო, ნეიტრალური დროშით მოასპარეზე რუსეთის ნაკრებს კი 4:0 სძლია და ევროპის ჩემპიონის ტიტულს ზედიზედ მეორედ დაეუფლა.

The Rector of the Georgian Technical University, Academician David Gurgenidze, on behalf of the university community, congratulates Levan Gugava, a second-year student of the Faculty of Agricultural Sciences and Chemical Technologies and member of the Georgian national para-judo team, on his outstanding achievement at the European Championships – becoming a two-time European champion. He also congratulates the Georgian para-judo team on winning the continental championship title for the second consecutive time.
According to the Rector, Levan Gugava’s success is a particular source of pride for the Georgian Technical University. Academician David Gurgenidze notes that the successful combination of strong academic performance and a sporting career serves as an excellent example for young people and once again demonstrates the outstanding results that can be achieved through determination, hard work, and the full realization of one’s potential.
“I sincerely congratulate the Georgian National Para-Judo Team on its outstanding performance and significant success at the European Championships, and I personally congratulate Levan Gugava, a student of the Georgian Technical University, on becoming European Champion for the second time.
This victory is a clear testament to Levan Gugava’s professionalism, will, and tireless dedication. It is particularly gratifying and a source of pride that such a successful athlete is a student of our university and represents Georgia with dignity on the international stage.
It is gratifying that the Georgian national team won four medals on the very first day of the championship in Heidelberg, including two gold medals. Our student made a major contribution to this outstanding achievement.
On behalf of the Georgian Technical University, I congratulate Levan Gugava on becoming a two-time European champion. I wish him good health, many new victories, and, at the same time, an interesting and successful student life. I am confident that, through his hard work and determination, he will continue to bring honor to Georgia and his alma mater in the future.”
Georgian para-judo team member Levan Gugava delivered an outstanding performance at the European Championships in Heidelberg. He defeated Rufat Mahomedov of Ukraine, Daniel Vargovski of Romania, and Saado Abdurahmanov, competing under a neutral flag. In the final, he defeated experienced British para-judoka Evan Molloy with an effective throw after one minute of competition. During the team competition, the Georgian para-judo team triumphed over France, Spain, and Moldova, winning each match with a decisive score of 4:1. They then went on to defeat the Russian team competing under a neutral flag by 4:0, thereby securing the European Championship title for the second consecutive year.