რექტორმა სტუ-ის ღვაწლმოსილი პროფესორები ოქროს მედლებით დააჯილდოვა
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ აკადემიური საბჭოს გადაწყვეტილებით, უნივერსიტეტის წინაშე გაწეული განსაკუთრებული დამსახურებისთვის, მეცნიერების განვითარებასა და ახალი თაობების აღზრდაში შეტანილი სოლიდური წვლილისთვის უნივერსიტეტის სამ პროფესორს სტუ-ის ოქროს მედლები და ჯილდოს დამადასტურებელი სიგელები გადასცა.
აკადემიური საბჭოს სხდომაზე რექტორმა ოქროს მედლები სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის  პროფესორებს, ალექსანდრე ბეჟანიშვილს და დემურ ტალახაძეს,  ასევე, სატრანსპორტო სისტემების და მექანიკის ინჟინერიის ფაკულტეტის პროფესორს, ვარლამ ლეკიაშვილს გადასცა.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორის განცხადებით, აღნიშნული გადაწყვეტილება წარმოადგენს აკადემიური საზოგადოების მიერ მრავალწლიანი შრომის, პროფესიული ერთგულებისა და მაღალი სამეცნიერო სტანდარტების აღიარებას. აკადემიკოს დავით გურგენიძის თქმით, უნივერსიტეტის განვითარება, მისი ინტელექტუალური პოტენციალის გაძლიერება და ქვეყნის საინჟინრო-ტექნიკური პროგრესის ხელშეწყობა პირდაპირ უკავშირდება იმ პროფესორების საქმიანობას, რომლებიც ათწლეულების განმავლობაში დაუღალავად ემსახურებიან განათლებისა და მეცნიერების სფეროს.
„სამთო-გეოლოგიური და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის პროფესორების, ალექსანდრე ბეჟანიშვილისა და დემურ ტალახაძის, ასევე, სატრანსპორტო სისტემებისა და მექანიკის ინჟინერიის ფაკულტეტის პროფესორის ვარლამ ლეკიაშვილის სამეცნიერო და პედაგოგიური მოღვაწეობა წარმოადგენს უნივერსიტეტის აკადემიური ტრადიციების განმტკიცებისა და თანამედროვე საგანმანათლებლო სივრცეში კონკურენტუნარიანობის ამაღლების მნიშვნელოვან საფუძველს. მათი წვლილი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმ თვალსაზრისითაც, რომ ქვეყანას უზრდიან ეკონომიკური და ტექნოლოგიური განვითარებისათვის სტრატეგიულ მნიშვნელობის დარგის სპეციალისტებს. აკადემიური საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება წარმოადგენს უნივერსიტეტის მხრიდან მადლიერებისა და პატივისცემის გამოხატულებას იმ ადამიანების მიმართ, რომლებმაც საკუთარი პროფესიული ცხოვრება მიუძღვნეს მეცნიერული აზროვნების განვითარებასა და მომავალი თაობების აღზრდას“.
ინფორმაციისთვის, 2022 წლის 19 მაისს დაწესებული ჯილდო – სტუ-ის „ოქროს მედალი” – რექტორის წარდგინების საფუძველზე და აკადემიური საბჭოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის წინაშე გაწეული განსაკუთრებული ღვაწლისთვის გაიცემა. აღნიშნული ჯილდო, დაარსებიდან დღემდე, 80-ზე მეტ მეცნიერ-მკვლევარს გადაეცა, მათ შორის არიან როგორც საქართველოს, ასევე უცხო ქვეყნის მოქალაქეები.

The Rector of the Georgian Technical University, Academician David Gurgenidze, by the decision of the Academic Council, awarded three professors of the university with GTU gold medals and certificates of appreciation for their exceptional services to the university, their significant contributions to the development of science, and their dedication to the education of new generations.
At the Academic Council meeting, the Rector awarded gold medals to two professors of the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development – Aleksandre Bezhanishvili and Demur Talakhadze, as well as to a professor of the Faculty of Transport Systems and Mechanical Engineering – Varlam Lekiashvili.
According to the rector of the Georgian Technical University, this decision represents recognition of many years of hard work, professional dedication, and high scientific standards of the academic community. According to Academician David Gurgenidze, the development of the university, the strengthening of its intellectual potential, and the promotion of the country’s engineering and technical progress are directly related to the activities of the professors who have been tirelessly serving the field of education and science for decades.
“The scientific and pedagogical work of Professors Aleksandre Bezhanishvili and Demur Talakhadze of the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development, as well as Professor Varlam Lekiashvili of the Faculty of Transport Systems and Mechanical Engineering, is an important foundation for strengthening the academic traditions of the university and increasing its competitiveness in the modern educational space. Their contribution is especially important in that it trains specialists in fields of strategic importance for the country’s economic and technological development. The decision taken by the Academic Council is an expression of gratitude and respect from the university towards those people who have dedicated their professional lives to the development of scientific thinking and the education of future generations.”
For information, the GTU “Gold Medal” award was established on May 19th, 2022. It is given for exceptional contributions to the university upon the Rector’s recommendation and the Academic Council’s decision. Since the award began, more than 80 scientists and researchers have received it. Recipients include both Georgian and foreign citizens.