ტეხასის უნივერსიტეტის (UT Dallas) პროფესიული მომზადების პროგრამა ქართველი მეცნიერებისთვის
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის აგრარული მეცნიერებებისა და ქიმიური ტექნოლოგიების ფაკულტეტის ახალგაზრდა მეცნიერი, ასოცირებული პროფესორი თამრიკო ხობელია The University of Texas at Dallas-ის 8-კვირიანი პროფესიული მომზადების პროგრამის სტიპენდიანტი გახდა.
პროგრამას თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ტეხასის უნივერსიტეტ დალასთან (UT Dallas) პარტნიორობით ახორციელებს, რომელიც განკუთვნილია დოქტორანტებისა და ახალგაზრდა აკადემიური პერსონალისთვის. პროგრამა დაფინანსებულია აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ და მას ახორციელებს საქართველოში აშშ-ის საელჩო ტეხასის უნივერსიტეტთან ერთად.
სტუ-ის ახალგაზრდა მეცნიერი ტეხასის უნივერსიტეტში სრული დაფინანსებით გაივლის პროგრამას, რომელიც მოიცავს როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ კომპონენტებს.
თეორიული სწავლება მოიცავს აკადემიური და საგრანტო პროექტების ეფექტურად დაგეგმვასა და წერას, დისერტაციის მომზადების სტრუქტურასა და სტანდარტებს, ასევე აკადემიური აუდიტორიის წინაშე პრეზენტაციის უნარების განვითარებას.
პრაქტიკული კომპონენტის ფარგლებში მონაწილე კი, დაეუფლება თანამედროვე ლაბორატორიულ აპარატურასთან მუშაობის პრინციპებს, კვლევითი მონაცემების დამუშავებასა და სტატისტიკურ ანალიზს, მიღებული შედეგების მეცნიერულ ინტერპრეტაციასა და მათ აკადემიურ ფორმატში წარმოდგენას.
ასევე, მნიშვნელოვანი ადგილი დაეთმობა საერთაშორისო აკადემიურ გარემოში ეფექტური კომუნიკაციისა და თანამშრომლობის განვითარებას.
აღნიშნული შესაძლებლობა მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს მისი, როგორც მკვლევრის, პროფესიულ განვითარებაში, საერთაშორისო სამეცნიერო ქსელში ინტეგრაციასა და ახალი ცოდნის საქართველოში დანერგვაში.
აღსანიშნავია, რომ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა (თსუ), ტეხასის უნივერსიტეტ დალასთან (UT Dallas) პარტნიორობით, დოქტორანტებისა და ახალგაზრდა აკადემიური პერსონალისთვის კონკურსი 2025 წლის  შემოდგომაზე გამოაცხადა. დოკუმენტების მიღება კი, 2025 წლის 25 ნოემბერიდან დაიწყო და 2026 წლის 30 ნოემბრის ჩათვლით გაგრძელდა.
პროგრამაში მონაწილეობის მიღება შეეძლოთ საქართველოს აკრედიტებული საჯარო სამეცნიერო-კვლევითი უნივერსიტეტებიდან ახალგაზრდა მეცნიერებს.

University of Texas (UT Dallas) Professional Training Program for Georgian Scientists
Tamriko Khobelia, a young scientist and associate professor at the Faculty of Agricultural Sciences and Chemical Technologies of the Georgian Technical University, has become a scholarship holder for an 8-week professional training program at The University of Texas at Dallas.
The program is implemented by Tbilisi State University in partnership with the University of Texas at Dallas (UT Dallas), and is intended for doctoral students and young academic staff. The program is funded by the US Department of State and implemented by the US Embassy in Georgia in conjunction with the University of Texas at Dallas.
A young scientist from GTU will undergo a fully funded program at the University of Texas, which includes both theoretical and practical components.
Theoretical training includes effective planning and writing of academic and grant projects, the structure and standards of dissertation preparation, as well as the development of presentation skills before an academic audience.
Within the practical component, the participant will master the principles of working with modern laboratory equipment, processing and statistical analysis of research data, scientific interpretation of the obtained results, and their presentation in an academic format.
Also, an important place will be devoted to the development of effective communication and cooperation in the international academic environment.
This opportunity will make a significant contribution to his professional development as a researcher, integration into the international scientific network, and the introduction of new knowledge in Georgia.
It is noteworthy that Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU), in partnership with the University of Texas at Dallas (UT Dallas), announced a competition for doctoral students and young academic staff in the fall of 2025. The acceptance of documents began on November 25, 2025 and continued until November 30, 2026.
Young scientists from accredited public scientific-research universities in Georgia were eligible to participate in the program.