საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორმა, პროფესორმა თამარ წერეთელმა და იუსტიციის სახლის თავმჯდომარემ ვახტანგ ჟვანიამ თანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი მოაწერეს.
ღონისძიებას იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ლანა მორგოშია, განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ზვიად გაბისონია, ასევე იუსტიციის სახლის თავმჯდომარის მოადგილეები და სხვადასხვა უმაღლესი სასწავლებლების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. ამავე ღონისძიების ფარგლებში, იუსტიციის სახლმა თანამშრომლობის მემორანდუმები 16 უნივერსიტეტთან გააფორმა.
დოკუმენტი ითვალისწინებს სამართლისა და საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულების სტუდენტებისთვის სტაჟირების შესაძლებლობების შექმნას, რაც მათ პროფესიული უნარების განვითარებასა და პრაქტიკული გამოცდილების დაგროვებაში დაეხმარება. ასევე, წარმატებული სტაჟირების შემთხვევაში, ახალგაზრდებს ექნებათ დასაქმების პერსპექტივაც.
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორის განცხადებით, აღნიშნული თანამშრომლობა მნიშვნელოვანი ნაბიჯია განათლებასა და პრაქტიკულ საქმიანობას შორის კავშირის გაძლიერების მიმართულებით. პროფესორ თამარ წერეთლის თქმით, მსგავსი ინიციატივები სტუდენტებს აძლევს შესაძლებლობას, თეორიული ცოდნა რეალურ სამუშაო გარემოში გამოსცადონ, რაც მათი კონკურენტუნარიანობის ზრდას მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო შრომის ბაზარზე.
„ჩვენთვის განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია ისეთი პარტნიორობის ჩამოყალიბება, რომელიც სტუდენტებს რეალურ სამუშაო გარემოსთან დააახლოებს. იუსტიციის სახლთან თანამშრომლობა ახალგაზრდებს შესაძლებლობას მისცემს გაიღრმავონ თეორიული ცოდნა და პრაქტიკაში გამოცადონ საკუთარი უნარები, გაეცნონ საჯარო სერვისების თანამედროვე სტანდარტებს, ჩამოიყალიბონ პროფესიული ხედვა, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს მათი კონკურენტუნარიანობის ზრდას და მომავალში დასაქმების შესაძლებლობებს გააფართოებს”.

Vice-Rector of Georgian Technical University, Professor Tamar Tsereteli, and Chairman of the House of Justice Vakhtang Zhvania signed a memorandum of cooperation.
The event was attended by Deputy Minister of Justice Lana Morgoshia, Deputy Minister of Education, Science and Youth Zviad Gabisonia, as well as deputy chairmen of the House of Justice and representatives of various higher education institutions. Within the framework of the same event, the House of Justice signed memorandums of cooperation with 16 universities.
The document envisages the creation of internship opportunities for students in the Law and International Relations Department, which will help them develop professional skills and gain practical experience. Additionally, a successful internship will provide young people with employment prospects.
According to the Vice-Rector of the Georgian Technical University, this cooperation is an important step towards strengthening the connection between education and practical activities. According to Professor Tamar Tsereteli, such initiatives enable students to apply their theoretical knowledge in real-world work settings, greatly enhancing their competitiveness in both local and international labor markets.
“It is particularly important for us to establish a partnership that will bring students closer to the real work environment. Cooperation with the House of Justice will give young people the opportunity to deepen their theoretical knowledge and test their skills in practice, get acquainted with modern standards of public services, and develop a professional vision, which will significantly contribute to increasing their competitiveness and expanding their employment opportunities in the future.”