სტუ-ში CERN-ის SHiP კოლაბორაციასთან თანამშრომლობის ახალ მემორანდუმს მოეწერა ხელი
„თანამედროვე ფუნდამენტური მეცნიერების განვითარების კონტექსტში, განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს იმგვარი ინსტიტუციური თანამშრომლობის გაფართოება, რომელიც უზრუნველყოფს უმნიშვნელოვანესი ინოვაციური კვლევითი პრაქტიკების განვითარებას გლობალურ სამეცნიერო სივრცეში. სწორედ ამ ჭრილში უნდა შეფასდეს სამეცნიერო თვალსაზრისით ის უახლესი ისტორიული მოვლენა, რომლის მომსწრენიც საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში გავხდით და რომელიც უკავშირდება CERN-თან სამეცნიერო-კვლევითი თანამშრომლობის შემდგომ გაღრმავებას. ქართველი მეცნიერები და ინჟინრები ერთვებიან SHiP კოლაბორაციის საერთაშორისო კვლევით ინიციატივაში, რომელიც ორიენტირებულია ე.წ. დამალული სექტორის ნაწილაკების იდენტიფიკაციასა და მათი ფიზიკური თვისებების კვლევაზე. ეს მიმართულება თანამედროვე მაღალი ენერგიისა და ნაწილაკების ფიზიკის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი და ინტენსიურად განვითარებადი სფეროა – სამყაროს სტრუქტურის შესახებ ცოდნის რადიკალური გაფართოებით“, – ამის შესახებ სტუ-ის რექტორმა, აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ ბირთვული კვლევების ევროპული ორგანიზაციის SHiP კოლაბორაციასთან მემორანდუმის ხელმოწერის ღონისძიებაზე განაცხადა.
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს მხარდაჭერით, თანამშრომლობის კიდევ ერთი უმნიშვნელოვანესი მემორანდუმი ამჯერად უკვე საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტს, ბირთვული კვლევების ევროპული ორგანიზაციის (CERN) SHiP კოლაბორაციასა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს (KIU) შორის გაფორმდა. დოკუმენტს ხელი მოაწერეს სტუ-ის რექტორმა, CERN-ის SMS კოლაბორაციის ასოცირებულმა წევრმა – აკადემიკოსმა დავით გურგენიძემ, CERN-ის SHiP ექსპერიმენტის სპოუკპერსონმა – პროფესორმა ანდრეი გოლუტვინმა და KIU-ს რექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა, პროფესორმა ვახტანგ ცაგარელმა.
დოკუმენტის ხელმოწერის ცერემონიაში, რომელიც საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში გაიმართა, მონაწილეობდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ზვიად გაბისონია, CERN-ის მეცნიერი – პროფესორი დანიელ ბიკი, სტუ-ის კანცლერი – პროფესორი კარლო კოპალიანი, უნივერსიტეტის სამეთვალყურეო საბჭოს პრეზიდენტი – პროფესორი ზურაბ გუდავაძე, სტუ-ის კვანტური ფიზიკისა და საინჟინრო ტექნოლოგიების ინსტიტუტის დირექტორი, სტუ-ის CERN/CMS ჯგუფის ხელმძღვანელი, საქართველოს მთავრობის წარმომადგენელი CERN-ში – პროფესორი ზვიად წამალაიძე, ინსტიტუტის მეცნიერ-მკვლევრები, SHiP ექსპერიმენტში სტუ-ის მეცნიერთა ჯგუფის ლიდერი – დოქტორი ირაკლი ლომიძე, სტუ-ის და KIU-ს სამეცნიერო-აკადემიური წრეები და სტუდენტები.
ღონისძიება გახსნა და დამსწრე საზოგადოებას მიმართა საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორმა. აკადემიკოს დავით გურგენიძის განცხადებით, ფუნდამენტურ კვლევებს მნიშვნელოვანი გავლენა აქვს საზოგადოების კეთილდღეობაზე, ეკონომიკურ მდგომარეობასა და სტაბილურობაზე, შესაბამისად, მემორანდუმის ხელმომწერ მხარეებს ექმნებათ შესაძლებლობა გააღრმავონ და განავითარონ საერთაშორისო თანამშრომლობა მაღალი ენერგიის ფიზიკაში, ნაწილაკების ფიზიკასა და მასთან დაკავშირებულ სფეროებში, მათ შორის საინფორმაციო და Grid-გამოთვლითი ტექნოლოგიების მიმართულებით.
როგორც დავით გურგენიძემ აღნიშნა, ახალი მემორანდუმის თანახმად, SHiP ექსპერიმენტის ფარგლებში დაგეგმილ კვლევით პროექტებში ქართველი ფიზიკოსების, ინჟინრებისა და ტექნიკოსების მონაწილეობა ისეთივე წარმატებული და მრავალმხრივი იქნება, როგორიც იყო და არის CERN-ის CMS და ATLAS ექსპერიმენტებში.
„საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, მსოფლიოს 20 ქვეყნის 48 უნივერსიტეტს შორის, 2025 წლიდან SHiP ექსპერიმენტის სრულფასოვანი წევრია. ჩვენი მეცნიერთა ჯგუფი მაღალი კლასის ფიზიკოსებით, ინჟინრებითა და პროგრამისტებით არის დაკომპლექტებული, ჯგუფის ლიდერი კი ჩვენი ახალგაზრდა მეცნიერი, დოქტორი ირაკლი ლომიძეა. ახალი თანამშრომლობა გვაძლევს უნიკალურ შესაძლებლობას, რომ საქართველო კიდევ უფრო აქტიურად ჩაერთოს გლობალურ სამეცნიერო პროცესებში და მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანოს ფუნდამენტური კვლევების განვითარებაში. განსაკუთრებულად მინდა აღვნიშნო, რომ მსგავსად მასშტაბურ პროექტებში მონაწილეობა ხელს უწყობს როგორც ახალგაზრდა მეცნიერთა და სტუდენტთა პროფესიულ ზრდას, ისე ქვეყნის სამეცნიერო პოტენციალის გაძლიერებას. მოხარული ვართ, რომ CERN-ის SHiP კოლაბორაციასთან თანამშრომლობის მემორანდუმზე ხელმომწერი მხარე, საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტთან ერთად, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტია.
ამ მნიშვნელოვანი საერთაშორისო კვლევითი პროექტის განხორციელებაში მხარდაჭერისთვის მადლობას ვუხდით საქართველოს მთავრობას, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს და განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს, პირადად მინისტრ გივი მიქანაძეს. დარწმუნებული ვართ, რომ აღნიშნული პარტნიორობა კიდევ უფრო გააძლიერებს ქართული სამეცნიერო საზოგადოების კვლევით და ტექნოლოგიურ პოტენციალს, მის პოზიციებს საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში, შექმნის ახალ შესაძლებლობებს მომავალი თაობის მკვლევრებისთვის, რათა ისინი ეფექტიანად ინტეგრირდნენ საერთაშორისო კვლევით ეკოსისტემაში და აქტიური მონაწილეობა მიიღონ ფუნდამენტური გამოწვევების დაძლევაში“.
სიტყვით გამოსვლისას განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილემ საერთაშორისო სამეცნიერო-კვლევითი კოლაბორაციის გაფართოების კუთხით ახალი დოკუმენტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მემორანდუმის ძირითადი მიზანი საქართველოში მიმდინარე სამეცნიერო პროცესების ინტერნაციონალიზაციის ხელშეწყობა და ევროპულ სამეცნიერო სივრცესთან დაახლოებაა.
ზვიად გაბისონიას თქმით, მემორანდუმი ითვალისწინებს ქართველი მეცნიერებისა და მკვლევრებისთვის გაცვლითი სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების განხორციელებას და კვალიფიკაციის ასამაღლებელი ტრენინგების უზრუნველყოფას, ამასთანავე, ქართველი ინჟინრების CERN-ის ექსპერიმენტულ კვლევით პროექტებში ჩართულობის ზრდას.
SHiP ექსპერიმენტში საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მეცნიერთა და ინჟინერთა ჯგუფების მონაწილეობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა მემორანდუმის ერთ-ერთმა ხელმომწერმა, ცნობილმა ფიზიკოსმა, CERN-ის გლობალური SHiP ექსპერიმენტის სპოუკპერსონმა, Imperial College London-ის (დიდი ბრიტანეთი) ფიზიკის მიმართულების პროფესორმა – ანდრეი გოლუტვინმა. მისი თქმით, ურთულესი მოსამზადებელი სამუშაოების ჩატარების გათვალისწინებით CERN/ShiP ექსპერიმენტის განხორციელება 2031 წლიდან დაიწყება.
როგორც ანდრეი გოლუტვინმა აღნიშნა, SHiP ექსპერიმენტი მიზნად ისახავს თანამედროვე ფიზიკის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ამოცანის – ე.წ. დამალული სექტორის ნაწილაკების აღმოჩენას, რაც შეიძლება გადამწყვეტი აღმოჩნდეს სამყაროს ფუნდამენტური სტრუქტურის უკეთ გასაგებად. მისი თქმით, პროექტის წარმატება მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული საერთაშორისო თანამშრომლობაზე, და ამ პროცესში საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის გუნდების ჩართულობა მნიშვნელოვანი დამატებითი რესურსი და ინტელექტუალური პოტენციალია. პროფესორმა გოლუტვინმა ასევე ხაზი გაუსვა, რომ ქართველი მეცნიერებისა და ინჟინრების პროფესიონალიზმი უკვე კარგად არის ცნობილი CERN-ში და მათი წვლილი SHiP ექსპერიმენტში არსებით როლს შეასრულებს.
თანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმებამდე საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტში სამუშაო ვიზიტით მყოფი ბირთვული კვლევების ევროპული ორგანიზაციის CERN/SHiP ექსპერიმენტის სპოუკპერსონი – პროფესორი ანდრეი გოლუტვინი და პროფესორი დანიელ ბიკი სტუ-ის ინფორმატიკისა და მართვის სისტემების ფაკულტეტის ჟიული შარტავას სახელობის ინფორმაციული ტექნოლოგიების სასწავლო-კვლევით ლაბორატორიულ კომპლექსში გახსნილ მაღალტექნოლოგიურ სტროუ ლაბორატორიას ეწვივნენ და ShiP ექსპერიმენტისთვის 20 მმ დიამეტრის სტროუ ტრეკული მილების დამზადების პროცესი ადგილზე შეაფასეს. სტუ-ის ინჟინერ-მეცნიერთა მიერ დამზადებული სტროუ მილები SHiP ექსპერიმენტისთვის CERN-ში გაიგზავნება.
პირველად მსოფლიოში, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის მეცნიერებმა შეიმუშავეს უზუსტესი და დახვეწილი ულტრაბგერითი შედუღების ტექნოლოგია, რომლის მეშვეობით ალუმინიზირებული მაილარის 12 და 15-მიკრონიანი (µm) ლენტისგან ახალი თაობის სტროუ ტრეკული მილები დამზადდა. სტროუ დეტექტორები, საუკეთესო ტექნიკური მახასიათებლებისა და ხელმისაწვდომობის გამო, უკვე ფართოდ გამოიყენება ისეთ უმსხვილეს სამეცნიერო ცენტრებში, როგორიცაა: ბირთვული კვლევების ევროპული ორგანიზაცია (CERN, შვეიცარია), გლობალური ექსპერიმენტები: NA-62, SHiP; იაპონიის მაღალი ენერგიების ამაჩქარებლების კვლევითი ორგანიზაცია (KEK, იაპონია), J-PARC-ში მიმდინარე გლობალური COMET ექსპერიმენტი; ფერმის ლაბორატორია (FERMILAB, აშშ), გლობალური ექსპერიმენტები: DUNE, Mu2e.

“In the context of the modern fundamental science development, the expansion of such institutional cooperation is of particular importance, which ensures the development of the most important innovative research practices in the global scientific space. It is in this context that the latest historical event, which we witnessed at the Georgian Technical University, related to the further deepening of scientific research cooperation with CERN, should be evaluated from a scientific point of view. Georgian scientists and engineers are joining the SHiP collaboration’s international research initiative, which focuses on identifying particles of the so-called hidden sector and studying their physical properties. This direction is one of the most important and intensively developing areas of modern high-energy and particle physics – with a radical expansion of knowledge about the structure of the universe,” – said the GTU Rector, Academician David Gurgenidze, who made the following statement at the signing ceremony of the Memorandum with the European Organization for Nuclear Research (CERN) SHiP Collaboration.
With the support of the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia, another important Memorandum of cooperation has been signed, this time between the Georgian Technical University, the European Organization for Nuclear Research (CERN) SHiP Collaboration, and Kutaisi International University (KIU). The document was signed by the GTU Rector, Associate Member of the CERN SMS Collaboration – Academician David Gurgenidze, the Spokesperson of the CERN SHiP Experiment – Professor Andrei Golutvin, and the Acting Rector of KIU, Professor Vakhtang Tsagareli.
The document signing ceremony, which was held at the Georgian Technical University, was attended by Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia Zviad Gabisonia, CERN scientist – Professor Daniel Biki, GTU Chancellor – Professor Carlo Kopaliani, President of the University Supervisory Board – Professor Zurab Gudavadze, Director of the Institute of Quantum Physics and Engineering Technologies of GTU, Head of the GTU CERN/CMS Group, Representative of the Government of Georgia at CERN – Professor Zviad Tsamalaidze, scientists and researchers of the Institute, Leader of the GTU group of scientists in the SHiP experiment – Dr. Irakli Lomidze, scientific and academic circles and students of GTU and KIU.
The event was opened and addressed to the audience by the Rector of the Georgian Technical University. According to Academician David Gurgenidze, fundamental research has a significant impact on the well-being, economic situation, and stability of society; therefore, the parties signing the memorandum will have the opportunity to deepen and develop international cooperation in high-energy physics, particle physics, and related fields, including information and Grid-computing technologies.
As David Gurgenidze noted, according to the new memorandum, the participation of Georgian physicists, engineers, and technicians in the research projects planned within the framework of the SHiP experiment will be as successful and multifaceted as it was and is in the CMS and ATLAS experiments at CERN.
“Georgian Technical University, among 48 universities from 20 countries around the world, has been a full member of the SHiP experiment since 2025. Our group of scientists is staffed with high-class physicists, engineers, and programmers, and the group leader is our young scientist, Dr. Irakli Lomidze. This new cooperation presents Georgia with a unique opportunity to take a more active role in global scientific initiatives and to make a substantial contribution to the advancement of fundamental research. Notably, involvement in such large-scale projects not only supports the professional development of young scientists and students but also enhances the nation’s overall scientific capacity. We are pleased that, alongside the Georgian Technical University, the International University of Kutaisi is a signatory to the Memorandum of Cooperation with CERN’s SHiP Collaboration.
We would like to thank the Government of Georgia, Prime Minister Irakli Kobakhidze, and the Ministry of Education, Science and Youth, personally Minister Givi Mikanadze, for their support in implementing this important international research project. We are confident that this partnership will further strengthen the research and technological potential of the Georgian scientific community, its positions in the international scientific space, and create new opportunities for the next generation of researchers, so that they can effectively integrate into the international research ecosystem and actively participate in overcoming fundamental challenges.”
In his speech, the Deputy Minister of Education, Science, and Youth spoke about the importance of the new document in terms of expanding international scientific research collaboration and noted that the main goal of the memorandum is to promote the internationalization of scientific processes underway in Georgia and bring it closer to the European scientific space.
According to Zviad Gabisonia, the memorandum envisages the implementation of exchange scientific research projects for Georgian scientists and researchers, as well as the provision of training to enhance their qualifications. Additionally, it aims to increase the growth of Georgian engineers’ involvement in CERN’s experimental research projects.
The importance of the participation of groups of scientists and engineers from the Georgian Technical University and Kutaisi International University in the SHiP experiment was discussed by one of the signatories of the memorandum, a famous physicist, spokesperson for the CERN global SHiP experiment, and professor of physics at Imperial College London (Great Britain) – Andrei Golutvin. According to him, taking into account the most difficult preparatory work, the implementation of the CERN/ShiP experiment will begin in 2031.
Professor Andrei Golutvin highlighted that the SHiP experiment is designed to address one of the most significant challenges in modern physics: the discovery of particles in the so-called hidden sector, which may be vital for deepening our understanding of the universe’s fundamental structure. He noted that the project’s success heavily relies on international collaboration, and the participation of teams from the Georgian Technical University and Kutaisi International University brings valuable additional expertise and intellectual resources. Professor Golutvin further emphasized that the professionalism of Georgian scientists and engineers is already highly regarded at CERN, and their involvement in the SHiP experiment will be essential.
Prior to the signing of the Memorandum of Cooperation, the spokesperson for the European Organization for Nuclear Research CERN/SHiP experiment, Professor Andrei Golutvin, and Professor Daniel Biki, who were on a working visit to the Georgian Technical University, visited the high-tech Straw Laboratory opened at the Julie Shartava Information Technologies Educational and Research Laboratory Complex of the Faculty of Informatics and Control Systems at the Georgian Technical University and assessed the process of manufacturing 20 mm diameter straw track tubes for the ShiP experiment on site. The straw tubes manufactured by the GTU engineers and scientists will be sent to CERN for the SHiP experiment.
For the first time in the world, scientists from the Georgian Technical University have developed the most precise and sophisticated ultrasonic welding technology, through which a new generation of straw track tubes was manufactured from 12 and 15-micron (µm) aluminized Mylar tape. Straw detectors, due to their excellent technical characteristics and availability, are already widely used in such major scientific centers as: European Organization for Nuclear Research (CERN, Switzerland), global experiments: NA-62, SHiP; Japan High Energy Accelerator Research Organization (KEK, Japan), global COMET experiment ongoing at J-PARC; Fermi Laboratory (FERMILAB, USA), global experiments: DUNE, Mu2e.