ევროპის უნივერსიტეტების დელეგაცია სტუ-ში
საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში, Erasmus+ საერთაშორისო მობილობის პროექტის ფარგლებში, სამუშაო ვიზიტით იმყოფებიან პროექტის კოორდინატორი უნივერსიტეტების წარმომადგენლები, პროფესორები: პროექტის კოორდინატორი სიბილა ბოროიევიჩ შოშტარიჩი (Prof. Sibila Borojević Šoštarić) და სტანკო რუჟიჩიჩი (Prof. Stanko Ružičić) ზაგრების უნივერსიტეტიდან (ხორვატია) და პაველ დანიჰელკა (Prof. Pavel Danihelka) ოსტრავის ტექნიკური უნივერსიტეტიდან (ჩეხეთის რესპუბლიკა).
სტუმრები სტუ-ის სამთო-გეოლოგიურ და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტზე სამუშაო შეხვედრებს გამართავენ, ასევე, პრეზენტაციების სახით თავიანთ უნივერსიტეტებს წარმოადგენენ.
სტუ-ის საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის უფროსის თქმით, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი საერთაშორისო თანამშრომლობის გასაღრმავებლად ევროკავშირის მიერ დაფინანსებულ საერთაშორისო მობილობის პროექტში მონაწილეობს. თეა მურვანიძის განცხადებით, პროექტს, რომლის მიზანია უმაღლესი განათლების სფეროში აკადემიური თანამშრომლობის გაძლიერება, სტუდენტებისა და აკადემიური პერსონალის საერთაშორისო მობილობის ხელშეწყობა, თანამედროვე საგანმანათლებლო პრაქტიკის გაზიარება და ევროპულ საგანმანათლებლო სივრცეში ინტეგრაციის პროცესის გაღრმავება, კოორდინაციას ევროპული უნივერსიტეტები უწევენ.
„პროექტის ფარგლებში, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სტუდენტებსა და პროფესორ-მასწავლებლებს შესაძლებლობა ექნებათ მონაწილეობა მიიღონ გაცვლით პროგრამებში, საერთაშორისო ტრენინგებში, კვლევით აქტივობებსა და ერთობლივ აკადემიურ ინიციატივებში. ამ ტიპის თანამშრომლობა მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს უნივერსიტეტში განათლების ხარისხის ამაღლებას და საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარებას. ERASMUS+ პროგრამაში მონაწილეობა მნიშვნელოვანი ნაბიჯია საერთაშორისო პარტნიორობის გაფართოებისა და ევროპულ უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობის გაძლიერების მიმართულებით. პროექტი ასევე ითვალისწინებს ინოვაციური სწავლების მეთოდების დანერგვას, კულტურათაშორისი დიალოგის გაძლიერებას და ახალგაზრდებისთვის ახალი აკადემიური და კვლევითი შესაძლებლობების შექმნას“.
– საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის უფროსი თეა მურვანიძე
მობილობის პროგრამის ფარგლებში კოორდინატორი უნივერსიტეტების წარმომადგენლები სამთო-გეოლოგიურ და მთის მდგრადი განვითარების ფაკულტეტის სტუდენტებისა და თანამშრომლებისთვის გეოლოგიისა და შრომის უსაფრთხოების მიმართულებით საჯარო ლექციებს გამართავენ, ხოლო ფაკულტეტის პროფესორ-მასწავლებლები და სტუდენტები საუნივერსიტეტო სივრცეში სტუმრებს აკადემიურ, კვლევით და სოციალურ-კულტურულ აქტივობებს შესთავაზებენ.

Delegation of European Universities at GTU
As part of the Erasmus+ international mobility project, representatives of the project coordinator universities, professors: Project Coordinator Prof. Sibila Borojević Šoštarić and Prof. Stanko Ružičić from the University of Zagreb (Croatia), and Prof. Pavel Danihelka from the Technical University of Ostrava (Czech Republic), are on a working visit to the Georgian Technical University.
The guests will hold working meetings at the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development at GTU, and will also present their universities through presentations.
According to the Head of the GTU Department of International Relations, the Georgian Technical University is participating in an international mobility project funded by the European Union to deepen international cooperation. According to Tea Murvanidze, the project, which aims to strengthen academic cooperation in the field of higher education, promote international mobility of students and academic staff, share modern educational practices, and deepen the integration process in the European educational space, is coordinated by European universities.
“Within the framework of the project, students and professors of the Georgian Technical University will have the opportunity to participate in exchange programs, international trainings, research activities, and joint academic initiatives. This type of cooperation will significantly contribute to improving the quality of education at the university and sharing international experience. Participation in the ERASMUS+ program is a crucial step towards expanding international partnerships and fostering cooperation with European universities. The project also envisages the introduction of innovative teaching methods, strengthening intercultural dialogue, and creating new academic and research opportunities for the youth.”
– Head of the International Relations Department Teah Murvanidze
As part of the mobility program, representatives from the coordinating universities will deliver public lectures on geology and occupational safety to students and staff of the Faculty of Mining Geology and Sustainable Mountain Development. In addition, faculty professors and students will organize academic, research, and socio-cultural activities for visiting guests at the university.