საქართველოს ციფრული სუვერენიტეტის დაცვისა და განვითარების დღეები სტუ-ში
28 მაისს, 12:00 საათზე საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული კორპუსის ნიკო ნიკოლაძის სახელობის შეხვედრების დარბაზში იხსნება სტუ-ის საქართველოს სახელმწიფო ენების კულტურული დაცვისა და ტექნოლოგიური განვითარების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის მეორე საერთაშორისო კონფერენცია – “საქართველოს სახელმწიფო ენები ხელოვნური ინტელექტისა და ციფრული ეკონომიკის ეპოქაში – კულტურული და ტექნოლოგიური ასპექტები”.
კონფერენცია ტარდება მოწოდებით – „ქართული და აფხაზური ენებით, კულტურებითა და ტრადიციებით მშვიდობიანად გაერთიანებული საქართველოს მომავალი ციფრულ სამყაროში“.
კონფერენცია ეძღვნება საქართველოში ქრისტიანობის სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადების 1700 წლისთავის საიუბილეო თარიღსა და იოანე ზოსიმეს ხელნაწერის “ქებაჲ და დიდებაჲ ქართულისა ენისაჲ” საქართველოში საბოლოოდ დავანებას. პატივს მივაგებთ, უწმიდესი და უნეტარესის, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსისა და ბიჭვინთის და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტის, თანამედროვე ქართველი ერის დიდი მამის – ილია მეორის დიდ ღვაწლს დღევანდელი, მშვიდობიანი საქართველოს ღირსეული აწმყოსა და მომავლისათვის.

Days of Protection and Development of Georgia’s Digital Sovereignty at GTU
On May 28, at 12:00, the second international conference “Georgian State Languages in the Era of Artificial Intelligence and Digital Economy – Cultural and Technological Aspects” – of the Scientific Research Institute for Cultural Protection and Technological Development of the State Languages of Georgia at GTU will open in the Niko Nikoladze Meeting Hall of the Administrative Building of the Georgian Technical University.
The conference is held under the motto – “A Peacefully United Georgia with Georgian and Abkhazian Languages, Cultures and Traditions in the Digital World of the Future of God’s People”.
The conference is dedicated to the 1700th anniversary of the declaration of Christianity as the state religion in Georgia and the final release of John Zosimas’ manuscript “In Praise and Glory of the Georgian Language” in Georgia. We pay tribute to the great contribution of another enlightener of Georgia after Equal-to-the-Apostles Saint Nino, and His Holiness and Beatitude, Catholicos-Patriarch of All Georgia, Archbishop of Mtskheta-Tbilisi and Metropolitan of Bichvinta and Tskhum-Abkhazia, the great father of the modern Georgian nation, Ilia II, and his great contribution for the worthy present of today’s Orthodox and peaceful Georgia.