სტუდენტებმა კონსტანტინე აფხაზისა და მასთან ერთად დახვრეტილი 14 ოფიცრის ხსოვნას პატივი მიაგეს
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სტუდენტებმა, სტუ-ის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარის (პრეზიდენტი) პროფესორ ზურაბ გუდავაძის ხელმძღვანელობით უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებმა, სამართლისა და საერთაშორისო ურთიერთობის ფაკულტეტის დეკანმა, პროფესორმა ივანე (მამუკა) გიორგაძემ და სტუდენტებმა ილია ჭავჭავაძის დისწულის, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ეროვნული არმიის არტილერიის გენერალ-მაიორის, საქართველოს ეროვნული საბჭოს წევრის, ეროვნულ-დემოკრატიული პარტიის თავმჯდომარის, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ერთ-ერთი ფუძემდებლის, 1921-1923 წლების ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერის, დამოუკიდებლობის კომიტეტის წევრისა და სამხედრო ცენტრის ხელმძღვანელის, საქართველოს ეროვნული გმირის კონსტანტინე აფხაზისა და მასთან ერთად დახვრეტილი 14 ოფიცრისა და ჯარისკაცის ხსოვნას პატივი მიაგეს.
სტუდენტებმა ვაკის პარკში, 1923 წლის 20 მაისს, ჩეკისტების მიერ დახვრეტილი ეროვნული გმირების – გენერალ-მაიორ კონსტანტინე აფხაზის, და სამხედრო ცენტრის 14 წევრის: გენერლების – ალექსანდრე ანდრონიკაშვილის, გენერალ-მაიორ ვარდენ წულუკიძის, პოლკოვნიკების – გიორგი ხიმშიაშვილისა და როსტომ მუსხელიშვილის, ოფიცრების – ივანე ქუთათელაძისა და ნიკოლოზ ზანდუკელის, როტმისტრების – სიმონ ბაგრატიონ-მუხრანელისა და ფარნაოზ ყარალაშვილის, იასონ კერესელიძის, ლევან კლიმიაშვილის, დიმიტრი ჩრდილელის, სიმონ ჭიაბრიშვილის, პოლკოვნიკების – ალექსანდრე მაჭავარიანისა და ელიზბარ გულისაშვილის მემორიალი გვირგვინით შეამკეს.
როგორც სტუდენტებმა აღნიშნეს, ქართველი პატრიოტების დახვრეტიდან 103 წლის შემდეგ, ჯალათების წინაშე უდრეკად მდგომი 15 ქართველის გმირობა მომავალი თაობებისთვის მუდამ ზნეობრივ გაკვეთილად დარჩება.
სტუ-ის სამეთვალყურეო საბჭოს თამჯდომარის განცხადებით, საქართველოს ისტორია განსაკუთრებული მაგალითებით არის გამორჩეული, ეროვნული ღირსების, სახელმწიფოებრივი აზროვნებისა და თავისუფლების იდეისთვის მებრძოლი ადამიანები მომავალ თაობებს მაღალი მოქალაქეობრივი პასუხისმგებლობისა და პატრიოტიზმის მაგალითს უტოვებენ.
„გენერალ-მაიორ კონსტანტინე აფხაზისა და მისი თანამებრძოლების ხსოვნის პატივგება არის ეროვნული მეხსიერების, სახელმწიფოებრივი თვითშეგნების და თავისუფლების იდეისადმი ერთგულების გამოხატულება. კოტე აფხაზი და სამხედრო ცენტრის წევრები იმ თაობას ეკუთვნოდნენ, რომელმაც საქართველოს დამოუკიდებლობისა და ეროვნული ღირსების დასაცავად საკუთარი სიცოცხლე გაიღეს.განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ დღევანდელი ახალგაზრდობა, სტუდენტები, უშუალოდ ეცნობიან ჩვენი ქვეყნის უახლესი ისტორიის იმ გმირულ ფურცლებს, რომლებმაც ქართული სახელმწიფოებრიობის იდეა ყველაზე მძიმე წლებში შეინარჩუნა. ჩვენთვის დიდი პასუხისმგებლობაა, მომავალ თაობას გავუზიაროთ ინფორმაცია სიმართლის, თავისუფლებისა და სამშობლოს სიყვარულის მაგალითებზე, რომელიც კონტე აფხაზისა და მისი თანამოაზრეების ცხოვრებასა და მოღვაწეობაში იკითხება. მათი თავგანწირვა დღესაც გვახსენებს, რომ დამოუკიდებლობა მუდმივ დაცვას, პასუხისმგებლობასა და ერთიანობას საჭიროებს“.
ცნობისთვის, კონსტანტინე აფხაზი და მასთან ერთად დახვრეტილი 14 თანამებრძოლი გარდაცვალებიდან 100 წლის შემდეგ ეროვნული გმირის ორდენით დაჯილდოვდნენ.

Students Pay Tribute to the Memory of Konstantine Abkhazi and the 14 Officers Executed with Him
Students of Georgian Technical University, together with the university administration representatives led by the Chairman (President) of the Supervisory Board, Professor Zurab Gudavadze, Dean of the Faculty of Law and International Relations, Professor Ivane Giorgadze, paid tribute to the memory of Konstantine Abkhazi — nephew of Ilia Chavchavadze, Major General of the Artillery of the National Army of the Democratic Republic of Georgia, member of the National Council of Georgia, chairman of the National Democratic Party, one of the founders of Tbilisi State University, one of the leaders of the national liberation movement of 1921–1923, member of the Independence Committee, head of the Military Center, and National Hero of Georgia — as well as the 14 officers and soldiers executed alongside him.
Students laid wreaths at the memorial in Vake Park dedicated to Major General Konstantine Abkhazi and the 14 members of the Military Center who were executed by the Cheka on May 20, 1923. Among those honored were General Aleksandre Andronikashvili, Major General Varden Tsulukidze; Colonels Giorgi Khimshiashvili, Rostom Muskhelishvili, Alexander Machavariani and Elizbar Gulisashvili; Officers Ivane Kutateladze and Nikoloz Zandukeli; Rotmistrz Simon Bagration-Mukhraneli and Parnaoz Karalashvili; as well as Iason Kereselidze, Levan Klimiashvili, Dimitri Chrdileli, and Simon Chiabrishvili.
As the students noted, 103 years after the execution of these Georgian patriots, the heroism of the 15 Georgians who faced their executioners with courage and dignity remains a moral example for future generations.
According to the Chairman of the GTU Supervisory Board, the history of Georgia is marked by outstanding examples of individuals who fought for national dignity, statehood, and freedom, leaving future generations a legacy of civic responsibility and patriotism.
“Honoring the memory of Major General Konstantine Abkhazi and his comrades is an expression of national memory, civic consciousness, and devotion to the idea of freedom. Kote Abkhazi and the members of the Military Center belonged to a generation that sacrificed their lives to defend the independence and national dignity of Georgia. It is especially important that today’s youth and students become familiar with the heroic pages of our country’s recent history that preserved the idea of Georgian statehood during the most difficult years. It is our great responsibility to share with future generations examples of truth, freedom, and love for the homeland, reflected in the lives and work of Konstantine Abkhazi and his Like-minded people. Their sacrifice continues to remind us that independence requires constant protection, responsibility, and unity.”
For information, Konstantine Abkhazi and the 14 men executed alongside him were posthumously awarded the Order of National Hero 100 years after their deaths.